Arama Motoru Kullanım Oranlarında Yandex’ten Büyük Süpriz

Türkiye’de kullanılan arama motorunda liderliğini sürdüren Google %95’den %85’e gerilerken, Yandex %1’den %15’e yükseldi. Türkiyenin arama motoru alışkanlığının değiştiği ön görüldü. Yandex’in yakaladığı bu yükselme oranının devam etmesi düşünülüyor. Yandex en son 5 yıl önce Fenerbahçe’ye sponsor olduğunda %45’lik kullanım oranıyla Google’yi korkutmuştu.

Yandex yeni uygulamalarıyla Google’yi geçmneyi başarıyor. Yandex’in yükselmesindeki en büyük pay olarak, Google’nin gelişemeyip, yıllarca eski yöntemleri kullanması olarak düşünülüyor. Yandex her geçen gün yeni güncellemelerini somut bir şekilde gösterirken, Google de gözle görülür bişey göremeyen kullanıcılar artık Yandex’e yöneliyor.

Yandex’in kullanımının artmasındaki en büyük etkenlerden birisininde Rusya ile olan iyi siyasi, ekonomik ve askeri alanda yapılan çalışmalar ve uygulamalar olduğu da düşünülmektedir.

Google en büyük hatayı Huawei’ye karşı başlattığı ambargolar olduğu düşünülüyor. Birçok kullanıcı Google’nin bu tavrını beğenmediğini söyledi.

20182019
Google%95%85
Yandex%1%15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir